Kinetik Kol Saatleri Modelleri

Kinetik Kol Saatleri Modelleri
Kinetik Kol Saatleri Modelleri

Kinetik Kol Saatleri Modelleri

Kinetik saat denilince ilk akla gelen hem öncü marka Seiko, hem de farklı çalışma şekli gelmektedir. Bu saatlerin, eski otomatik saatlerden ayıran bir özelliği vardır; kinetik modellerde enerjiyi, elektrik enerjisine çevirip bir kapasitörü doldurur ve buradaki enerjiyi de standart bir quartz saat mekanizmasını çalıştırmayı başarır. Ancak bu aşamada normal bir saatin pilini 4-5 senede bir değiştirirken, kinetik saatin kapasitörünü ise 6-7 senende bir değiştirmek gerekiyor.

İlk kinetik sistemi kullanarak saat oluşturmayı başaran Seiko, 1986 yılı Basel World Saat ve Mücevher Fuarı’nda müşterilerine takdim etti. Yaklaşık 30 yıl önce başlayan bu enerji değişiminin her geçen gün, gelişerek günümüzde dünyanın yüksek performanslı, uzun ömürlü ve oldukça çevre dostu kinetik teknolojisine sahip kol saatleri üretildi.

Depolanan enerjiyi muhafaza edebilmek için, saatinizi kolunuzdan çıkardıktan sonra tahmini olarak 24 saatin sonunda uyku moduna geçer ve akrep, yelkovan, saniye artık hareket halinde olmaz ancak saatinizi tekrar taktığınız zaman birkaç sallamadan sonra saatinizin akrep, yelkovan, saniyesi uyanarak doğru zamanı göstermeye devam edecektir. Saatiniz uyku modundan, çalışma haline geçerken belli bir zaman kayması olabilir. Bu zaman kayması, saatinizin normal çalışma hassasiyetiyle aynı orandadır. Kolunuzdayken, tam şarj edilmiş bir saat yaklaşık olarak 4 yıl boyunca zamanı hafızasında muhafaza eder ve uyandığında ise doğru zamanı gösterir.

Kinetik Saat Modelleri

Bir kez ayarlandığı zaman, takvim otomatik olarak 30 ve 31 çeken ayları, şubat ayı da dahil olmak üzere sistematik olarak kendini ayarlar. Ancak bu saatin tek bir istisnası vardır; 100 yıl da bir olan 4’e bölünebilen ama artık yıl olmayan şubat aylarında, mesela 2100 takviminin tekrar kişi tarafından el ile ayarlaması gerekmektedir. Takvimin kendiliğinden değişim gösterebilmesi için, aşağı yukarı 2 saniye gerekmektedir. Ancak muhafaza edilen enerjinin çok az ya da sıcaklık seviyesinin çok düşük olması gerekir ve bu süre, 2 dakikaya kadar çıkarak saat uyku modunda İken, işte bu perpatual takvim özelliği devreye girerek takvim ve saat çalışmaya devam eder. Muhafaza edilen enerjinin bitmesi halinde, saatiniz tamamen durarak uyku moduna geçse bile, takvim birkaç basit işlem ile tekrar ayarlanarak çalışır duruma gelir. Kolunuzun hareket halinde olması, saatinizin çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmektedir ve eğer kolunuzu hareket ettirmiyorsanız, saatiniz kolunuzda olsa dahi şarj olmayabilir. Kullanıcılara bakılarak, saatinizin günde en az 10 saat kolunuzda olması tavsiye edilir.

Saatiniz güç muhafaza etme durumundayken, kollar hareket etmez fakat entegre devre saati hesaplamaya devam ederek çalışır. Belli bir miktarda elektrik enerjisi üretildiği durumda ise saatiniz, kolları otomatik olarak entegre devre de tutulan zamanı tekrar ayarlar. Auto Relay özelliğinin fonksiyonlarını yerine getirme süresi, saatiniz de muhafaza edilen enerji miktarı ile ilgilidir. Tam şarj olmuş bir saat, güç depolama durumuna geçtiği zaman, Auto Relay özelliği yaklaşık 4 sene sonrasına kadar çalışabilir. Saatiniz güç muhafaza etme durumunda iken, depolanan enerji bitmiş ise saatinizi hareket ettirseniz bile Auto Relay özelliği devreye girmez, saatiniz saniye kolu ikişer saniye aralıklarla çalışmaya başlar. Bazı kinetik saat modelleri, kullanılmadığı zamanlarda vidası sayesinde kilitlenebilen vidalı bir tepesi mevcuttur. Bu tepeyi kilitlemek, yanlışlıkla ya da fark etmeden meydana gelebilecek ayarlama hatalarının da önüne geçecektir. Herhangi bir ayar yapmadan önce, tepenin kilidini açmanız işiniz bittikten yani ayarlamaları yaptıktan sonra ise tekrar kilitlemeniz gerekmektedir ve saatinizde bir ayarlama yapmadığınız sürece tepeyi kilitli halde tutmalısınız. Böylece olası bir durum da saat ayarlarınızın bozulmasının önüne geçmiş olacaksınız. Saatinizi güç saklama modundan uyandırabilmek için, sağa ve sola sallamanız gerekmektedir. Saatinizi, saniyede 2 kez olacak şekilde 5-6 defa 20 cm’lik bir yay yaparak sallamalısınız. Saatinizi, daha hızlı ya da daha kuvvetli sallamanız bir şey değiştirmeyecektir. Saatinizi salladığınız zaman, güç üretiminin bir parçası olan osilatör ağırlığı sistemi değiştirerek, enerji üretimini sağlar.

Kinetik Saat Fiyatları

Kinetik saat fiyatları uygunluğuyla saatinizi aldıktan sonra, fabrika çıkış ayarları ile yerel zaman arasında saat ve tarih farkı var ise kullanmadan önce ayarlarını yapabilirsiniz. Saatiniz güç saklama durumundayken, saatinizin içinde entegre devre zamanı saniye/ay durumu üstünden hassaslıkla tutmaya devam eder ki bu da normal quartz saatlerin hassaslığı ile aynı orandadır. Bu sebep ile, kinetik saatiniz uyku moduna geçtikten sonra Auto Relay fonksiyonuyla tekrar iletilen zamanda saatinizin hassaslığı oranında kayıp ya da kazanım olabilme durumu mevcuttur. Bu durumda uygun görüyorsanız, saat ayarlarınızı tekrar yapabilirsiniz. Depolanan enerji miktarı, çok düşük seviyedeyken saatiniz güç saklama modundan uyanırsa, saniye kolu 2 saniye aralıklar ile hareket eder. Depolanan enerjinin bitmesi durumunda saatiniz durduğu zaman, saniye kolu bir saniye aralıkla hareket edene kadar şarj edip zamanı ve takvimi ayarlayabilirsiniz. Saatinizi aralıklı kullanma durumundaysanız kullanmak istediğinizde zamanda geri kalabilir ya da zaman zaman durabilir. Saatiniz takmadan önce yeterli derecede şarj etmek için ‘’saatinizi şarj etmek ve çalıştırmak’’ bölümündeki prosedürleri uygulayabilirsiniz. Kronometre kullanımında ise 12 saat, 6 dakika ve 12.2 saniyeye kadar ölçüm yapabiliyor. Bu hareket normal kadrandaki saniye ölçümünden bağımsızdır.