Analog Kol Saatleri Modelleri

Analog Kol Saatleri Modelleri
Analog Kol Saatleri Modelleri

Analog Kol Saatleri Modelleri

Yeni bir analog saat istiyorsunuz. Aklınızda aşağı yukarı bir marka ve bir fiyat aralığı belirlediniz. Dış görünüşünün ve fiyatının yanı sıra alacağınız saatte dikkat etmeniz gereken işleyişiyle, yapısıyla da ilgili bilmeniz gereken birkaç ayrıntı mevcut. Saat seçiminde saatin iç mekanizma ve yapılış özellikleri de seçim yapmanızda önemli rol oynayacaktır. Böylelikle kullanacağız saatle ilgili daha ayrıntılı bir bilgiye sahip olma imkanına kavuşabilirsiniz. Saatin özelliklerine ilişkin öğreneceğiniz bilgiler, zamanı kullanma konusunda ve saatinizin bilinmeyen yönlerini keşfetme noktasına yardımcı olacaktır.

Saat Çeşitleri

1-Mekanik saatler

2-Quartz (Pilli) saatler

3-Hem pilli hem mekanik saatler

4-Işık enerjili saatler

Analog Saat Modelleri

Analog saat modelleri; quartz yani pil enerjisiyle çalışan saatler kategorisinde ya da mekanik elle kurulan ve kol hareketiyle kurulumu gerçekleşen grubunda da yer alabilirler. Analog saatler; akrep ve yelkovanın zamanı gösterdiği saatlerin genel ismidir. Saati gösteren numaraları; roma rakamıyla ya da rakam yerine kullanılan sembollerle gösterilmiş klasik saat türüdür. Bazı yenilikçi modellerde kronometre ve takvim gibi ek özellikler bulunabilir. Bütün özellikleriyle analog saatler şıklığın tamamlayıcısıdır.

·    Saat pillerinin ömrü genellikle birkaç yıldır ancak tamamen bitmesini beklemeden değiştirmek önemlidir. Özellikle bitmiş pili saat içinde bekletmek aşınma akma riski olabileceğinden iç mekanizmaya zarar verebilir. Ayrıca pil değişimini yetkili servis yapmalıdır.

·    Saatinizin “Water Resistant” ibaresi olması su geçirmeyeceği anlamına gelir ancak tam olarak belirli bir basınca dayanıklılık belirtilmemişse denizde veya havuzda kullanmak saatinizin su geçirmesine sebep olabilir.

·    İçine su, nem, toz kaçmış saatlerin yetkili servise götürülmeleri daha büyük arızaları önleyebilir. Yetkili olmayan tamiratlar saatinizin garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir.

·    Mekanik saatlerin kullanım talimatlarında yazan periyodlarla sevise gönderilip bakım yaptırılması mekanik parçaların uzun ömürlü olması açısından önemlidir.

·    Kurulan saatlerin her zaman saat yönüne doğru döndürülerek kurulması gerekmektedir.

·    Kol hareketiyle kendi kendine kurulan saatler uzun zaman takılmadığında veya uzun zaman hareketsiz kalındığında durabilirler.

·    Camda kırık ya da çizik iç aksamın kadranın ve mekanizmanın kirlenmesine yol açabilir bu yüzden zaman kaybetmeden değiştirilmelidir.

·    Kordonun temizliği nemli bezle sıklıkla yapılırsa metal ya da deri kayışlarda yıpranma ve korozyon en aza indirgenir.

·    Saatinizi direkt güneş ışığından, yanıcı ve patlayıcı maddelerden ve asitli maddelerden korumanız önemlidir. Özellikle cıva metal yüzeye kalıcı hasar verebilir.

·    Saatlerin dış gövdelerini ve kordonlarını korumak için kullanmadığınız zamanlarda özel kutusunda ya da gardıropların özel saat çekmecelerinde muhafaza etmelisiniz.

·     Quartz saatler kulaklık, hoparlör, radyo, televizyon gibi manyetik alanlardan etkilenebilir bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Görünüm olarak analog saat kullanımı klasik görüntü avantajıyla kullanan kişiye dijital saatlerden daha ağırbaşlı bir hava katar. Analog görünümün daha karizmatik olduğu da bir gerçektir. Aynı görünümlü mekanik saatlere göre pille çalışan Quartz saatlerin sağladığı avantaj ise kurma işlemi gerekmemesidir.

Kadrajdaki roma rakamları ya da saatleri gösteren semboller klasik bir görüntü oluşturduğu için alınan her saat uzun yıllar modası geçmeden kullanılabilir. Analog saat modellerinin üretim aşaması büyük ölçüde el emeği sonucunda gerçekleşir. Bu da her bir saatin aynı zamanda bir koleksiyon parçası olduğu anlamına gelir. Kadın saatlerinde de erkek saatlerinde de şık bir görünüm elde edilir. Dijital saatler genellikle spor bir kullanım sunarken analog saat modelleri her ortama ve giyim tarzına uyum sağlar. Mücevher kullanılmış olabileceği gibi plastik kordonla bile üretilebilir yani her zevke ve her bütçeye hitap edebilir. Saatte belirtilen teknik özelliklerin anlamları şu şekilde sıralanabilir;

Stainless Steel: Paslanmaz çelik malzemeden üretildiğini belirtir.

Titanium: Titanyum metal alaşımdan üretildiği anlamına gelir.

Pearl: Sedef iç kadran kullanıldığı anlamına gelir.

Gmt: Ülkelere göre saat dilimi ibaresi

Quartz: Saatin pille çalıştığını belirtir.

Automatic: Saatin kolun hareketiyle meydana gelen enerjiyi kullandığını gösterir.

Mechanic: Kurma yöntemiyle çalıştığını belirtir.

Kinetic: Saat pilinin hareket enerjisiyle şarj olduğunu belirtir.

Ecodrive: Güneş vb. ışık enerjisiyle çalıştığını belirtir.

Analog: Saatin akrep ve yelkovanlı olduğunu vurgular.

Digital: Elektronik olduğunu vurgular.

Dualtime: İki ayrı gösterge kadranı bulunur

Sapphire: Çizilmez cam bulunduğunu belirtir.

Mineral Glass: Kırılmaya dayanıklı cam bulunduğunu belirtir.

Chronograph: Saate kronometre özelliğinin olduğunu belirtir.

Retrograde: Analog saatlerde ibrenin otomatik sıfırlanması özelliğidir.

Perpetual Calander: Saatin takviminin 2100 yılına kadar otomatik ayarlanması özelliğidir.

Limited Edition: Saatin koleksiyon ürünü olup belirli sayıda üretildiği anlamına gelir.

Jevels: Çarkların sürtünmesinden oluşan aşınmayı önlemek için elmas taş yerleştirildiğini belirtir.

Screw in Crown: Saatin su geçirmemesi için kullanılan kurma kolunun bulunduğunu belirtir.

Kadran: Saat camının altındaki rakamların bulunduğu bölge.

Flyback: Kronometrenin sıfırlanabilme özelliği.

Illiminatör: Dijital saat zemin aydınlatma özeliği.

Indilgo: Analog saatlerde zemin aydınlatma özelliği.

Power Reserve: Saatin pil seviyesi.

Bezel: Kronometre olmayan saatlerde süre tutmak için kullanılan döner çerçeve.

Ceramic: Saatin kırılmaz, dayanıklı seramik malzemeden üretildiğini gösterir.

Tungsteen: Saatin bu madenden yapıldığını belirtir.

Tachmether: Araç hızı ölçme özeliği bulunduğunu belirtir.

Radio Controle: Frekans kontrolü yapılabildiğini belirtir.

Moonphase: Ayın evrelerini gösterme özelliği olduğunu belirtir.

Hgyromether: Nemölçer özelliğinin bulunduğunu belirtir.

Touch Screen: Dokunmatik cam özeliğinin bulunduğunu belirtir.

Analog Saat Fiyatları

Dünyanın prestijli saat markalarını ve eşsiz takı tasarımlarını siz değerli ziyaretçilerine sunan arkasında 20 yılı aşkın mücevherat sektörü, perakende mağazacılık ve e-ticaret alanındaki bilgi birikimi ve itibarını barındıran kuruluş felsefesinde müşteri memnuniyetine ve sosyal sorumluluk projelerine özel önem veren onlinetaki.com analog saat fiyatları için de kalite güvencesiyle sizlerin yanında. Onlinetaki.com sitemizi ziyaret ederek alışveriş yaptığınızda Türkiye distribütörü garantisi kapsamındaki güvenilirliği içinizi ferah tutacak.